Witamy na stronie projektu "Przedszkole bliżej Ciebie"

Projekt „Przedszkole bliżej Ciebie” objął 24 audycje z przedszkoli rozrzuconych po całym Województwie Łódzkim. Połowa tych audycji objęła przedszkola miejskie, a druga połowa przedszkola wiejskie. Po zakończeniu każdej edycji przygotowaliśmy konkurs na najciekawszą wypowiedź dzieci na tematy przedszkolne.

Głównym celem projektu jest promocja edukacji przedszkolnej. W tym celu nasi dziennikarze przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z pracownikami przedszkoli oraz ekspertami w dziedzinie wczesnej edukacji. Te cenne rozmowy pokazały, dlaczego ilość dzieci w przedszkolach jest wciąż mniejsza od zakładanych celów oraz jakie są najlepsze rozwiązania tego problemu.

Najczęstsze problemy w edukacji przedszkolnej to brak miejsc w przedszkolach oraz trudności finansowe ośrodków przedszkolnych w małych miejscowościach. Ten drugi problem występuje w biedniejszych, rolniczych gminach, gdzie jest duże bezrobocie, zwłaszcza to ukryte. W niektórych miejscach w Województwie Łódzkim udało się rozwiązać tego typu problemy.

Brak miejsc w przedszkolach spowodował, że w ludziach obudziła się przedsiębiorczość i znaleziono kilka sposobów na ten problem. Wiele zależy od aktywności lokalnego środowiska. Co ma zrobić rodzic, któremu nie udało się zapisać dziecka do przedszkola? W niektórych gminach może liczyć na pomoc urzędu, który tworzy oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych lub bibliotekach. Innym rozwiązaniem jest podejmowanie przez dzieci starsze wcześniejszej nauki w szkole podstawowej, co pozwala zwolnić miejsca w przedszkolach. Na szczęście też nie wszystkie przedszkola są przepełnione, więc rodzice mogą znaleźć miejsce w sąsiedniej miejscowości lub poradzić się w lokalnym wydziale edukacji.

Także na bolączki finansowe lokalne społeczności znalazły sposób. Jednym z nich jest założenie lokalnego stowarzyszenia lub fundacji, która dzięki dotacjom, może taniej prowadzić ośrodek przedszkolny. Ponadto ważnym działaniem może być pozyskanie lokalnych sponsorów w postaci firm czy instytucji. Dobrym rozwiązaniem pozostają także projekty unijne, gdzie można znaleźć środki finansowe na edukację przedszkolną.